Mondeor High School

The School That Cares

2017:

Science Expo 2017 Results:
  • Tabile Zungu - Grade 11 - Gold Medal and Award for best project in her category
  • Chiraag Davechand - Grade 10 - Gold Medal and Award for best project in her category.
  • Keithmetse Litabe - Grade 12 - Silver Medal.
  • Shamira Pillay - Grade 12 - Silver Medal.
At the Chess Provincial Championships on Saturday Keeran Naidoo placed 30th and Oratile Mosue was placed 19th in Gauteng out of a 100 of the best of the best. Well Done!!


We would like to congratulate Ntokozo Zungu on being selected for the U16 Team of the ITF/CAT African Junior Tennis Team Championships - African Qualifiers for the Junior Fed Cup, to be held in Tunisia from the 26th June - 
3 July 2017. 
The Chess team did exceptionally well at the District Winter Games on Saturday with the following results:
Oratile Mosue placed 3rd
Keeran Naidoo placed 4th
Jesse Kramer placed 8th
Joshua Kramer placed 11th
Keeran and Oratile will go through to Provincials in Pretoria this coming Saturday, Well Done.
Soccer Boys - Results:
Mondeor open A beat Sir John 
1 - 0
Mondeor open B beat Sir John
3 - 0
Congratulations to the following U/18 hockey girls, who qualified for district trials:
- Cerain Rocio
- Simphiwe Zungu
- Nomcemba Myandu
Congratulations to the following U/18 hockey boys who made it through to the 2nd round of trials:
- Thami Matle
- Khanyelihle Mbele
- Martin Mothiba
- Puseletso Mathe
- Kelebogile Mothiba


IsiZulu Olympiad Results:

 



GRADE 12 MATRIC RESULTS - 2016

PASS RATE - 97.44%

NUMBER OF MATRICULANTS - 314

BACHELOR PASSES - 193

DISTINCTIONS - 130

DIPLOMA PASSES - 85

HIGHER CERTIFICATE - 27

FIVE DISTINCTIONS:

Tebogo Sekhaulelo: 

Mathematics, Life Orientation, History, Life Science, Physical Science

Rosenberg Shoniwa:

Mathematics, Life Orientation, Geography, Life Science, Physical Science

Katlego Sithole:

Mathematics, Life Orientation, History, Life Science, Physical Science

Jonathan Wakefield:

Afrikaans, Life Orientation, Accounting, Business Studies, History

FOUR DISTINCTIONS:

Brandon Bora: 

Afrikaans, Life Orientation, Business Studies, Geography

Mikell van der Linde:

Afrikaans, Mathematical Literacy, Life Orientation, Visual Art

THREE DISTINCTIONS:

Stephane Aspeling:

Afrikaans, Life Orientation, Geography

Huang-Miao Chen:

English, Life Orientation, Visual Art

Bonisile Gwala:

IsiZulu, Life Orientation, Business Studies

Corban Loots:

Mathematics, Life Orientation, Physical Science

Tertia Reddy: 

Life Orientation, Life Science, Physical Science

Lesedi Sekgota:

IsiZulu, Life Orientation, History


2016

08-10-2016: Under 15's Quad won their race at Wemmer Sprints Regatta 

  • 12/10/2016: Budget Presentation to Parents at 18h00
  • 13/10/2016: Valediction Grade 12 at 19h00
  • 19/10/2016: Autumn Sports/Culture Awards Evening at 19h00